Chiny importują coraz więcej przetworów mleczarskichNajnowsze dane dotyczące importu przetworów mleczarskich przez Chiny w okresie styczeń-sierpień 2011 r. wskazują, iż w dalszym ciągu Państwo Środka stanowi największy rynek zbytu dla pełnego mleka w proszku - informują analitycy BGŻ.W analizowanym okresie wartość PMP zakupionego przez ten kraj sięgnęła 971,6 mln USD, tj. była o 28% wyższa niż w analogicznym okresie 2010 roku. Wpłynął na to zarówno wzrost wolumenu importu - o 16% do 262,9 tys. t, jak i światowych cen - o prawie 11% w relacji rocznej.
Głównym dostawcą PMP na rynek chiński była Nowa Zelandia, z 93% udziałem, która zwiększyła wartość swojego eksportu mleka w proszku o ponad 35% względem ubiegłego roku. Z kolei dostawy z Australii zmniejszyły się w tym czasie o 44%. Największy przyrost zanotowała natomiast Argentyna, podwajając wolumen eksportu PMP do Chin.
Import odtłuszczonego mleka w proszku ma o wiele mniejsze znaczenie w przypadku Państwa Środka, niemniej cały czas się rozwija - w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. osiągnął on wartość 277,4 mln USD, tj. wzrósł o prawie 53% wobec ubiegłego roku. Sam wolumen zwiększył się o prawie 35%. Tu także przeważają dostawy z Nowej Zelandii, za którą plasują się Stany Zjednoczone.
Warto również wspomnieć o dynamicznie rozwijającym się rynku serwatki, co ma duże znaczenie przede wszystkim dla firm europejskich. W okresie styczeń-sierpień Chiny zaimportowały o prawie 20% więcej serwatki niż w 2010 r., w tym dostawy z krajów UE zwiększyły się o 28-140% w skali roku, choć nadal dominującą pozycję zajmują Stany Zjednoczone.
Należy zwrócić uwagę, iż Polska znajduje się na 10 miejscu wśród dostawców tego produktu do Państwa Środka, z prawie 2% udziałem w imporcie.
(Źródło: Bank BGZ).
pełna lista aktualności
|