Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Stabilne ceny skupu mleka w Polsce
Od marca br. ceny skupu mleka utrzymują się na stabilnym poziomie 119-120 PLN/hl. W ubiegłym miesiącu mleczarnie płaciły przeciętnie 120,36 PLN za 1 hl surowca, tj. o prawie 1% więcej niż w lipcu br.

Jest to wprawdzie poziom niższy o 9% wobec rekordu z grudnia 2007 r., ale o ponad 25% wyższy od średniej ceny notowanej w sierpniu w ciągu ostatnich pięciu lat.

 

Nadal utrzymuje się silne regionalne zróżnicowanie cen i właściwie, pomimo wahań w poszczególnych miesiącach, nie ulga ono redukcji. Tak więc już tradycyjnie najwięcej za mleko płacono na Podlasiu - średnio 128,73 PLN/hl, tj. o 1,5% więcej niż miesiąc wcześniej.  

 

Wysokie ceny notowane były także w województwach: zachodniopomorskim (122,74 PLN/hl), lubuskim (125,74 PLN/hl) i warmińsko-mazurskim (123,20 PLN/hl). Są to jednocześnie województwa, w których zaobserwowano największe zmiany ceny w stosunku do sierpnia 2010 r. - przyrost o około 18-19% wobec 16% średnio w kraju. Zwyczajowo najmniej mleczarnie płaciły w województwach: małopolskim (102,01 PLN/hl, ponad 2% spadek w relacji miesięcznej) i podkarpackim (104,47 PLN/hl).

 

W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku najmniejszy wzrost cen odnotowano w województwach: śląskim i wielkopolskim - o około 12%.

 

Bardzo prawdopodobne, iż w IV kwartale br. ceny skupu mleka będą nadal dość stabilne i to pomimo pogorszenia sytuacji na światowym rynku zbytu przetworów mleczarskich, gdzie od kwietnia br. przeważają spadkowe tendencje cen. Drożenie surowca może być w tym wypadku stymulowane przede wszystkim osłabieniem złotego i w związku z tym rosnącymi możliwościami eksportu polskich towarów poza granice kraju, ale też stopniowym wyhamowaniem wzrostowych tendencji w skupie mleka.

 

W sierpniu br. mleczarnie zakupiły 796,8 mln l mleka, tj. o około 1% mniej w stosunku do lipca br. i o ponad 1% więcej niż rok temu. Warto przy tym pamiętać, iż jeszcze w I półroczu br. wzrost wobec 2010 r. sięgał 2-3%.

 

Ogółem w przeciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. skupiono 6030,1 mln l surowca, tj. o ponad 2% więcej w relacji rocznej.

 

Przełożyło się to na zwiększenie produkcji większości przetworów mleczarskich, w tym głównie mleka w proszku. W okresie styczeń-sierpień br. przedsiębiorstwa zatrudniające 50 osób i więcej wytworzyły 99,1 tys. t mleka i śmietany w postaci stałej, tj. o ponad 16% więcej niż przed rokiem (ale w dużym stopniu wynika to z faktu, iż w ubiegłym roku produkcja OMP i PMP spadła o 20% w stosunku do 2009 r.). Wzrosło również przetwórstwo surowca na sery świeże - o ponad 4% do 247 tys. t, masło - o około 2% do 118 tys. t - mleko spożywcze - o prawie 2% do 1734 mln l - oraz jogurty - o 1% do 335 mln litrów. W ciągu ośmiu pierwszych miesięcy br. silnie obniżyła się produkcja śmietany - o prawie 11% do 142 mln litrów.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij