Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Minister Sawicki proponuje europejską debatę na temat rolnictwa UE
Minister rolnictwa Marek Sawicki chce, by na początku listopada odbyła się debata z udziałem europosłów i unijnych ministrów rolnictwa na temat Wspólnej Polityki Rolnej.

Sawicki poinformował PAP w środę, że przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim Paolo De Castro z zadowoleniem przyjął jego propozycję podczas wtorkowej wideokonferencji. Całodniowa debata nad Wspólną Polityką Rolną ma się odbyć w pierwszej połowie listopada w PE.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos zapowiedział, że na początku października Komisja Europejska ogłosi propozycje dotyczące polityki rolnej UE po 2013 r.

"Chcemy, by taka debata odbyła się po prezentacji pakietu przez KE i Ciolosa i po pierwszej dyskusji (...) w gronie unijnych ministrów rolnictwa, która będzie miała miejsce 20 października podczas Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE w Brukseli" - powiedział Sawicki.

Ma to być pierwsze spotkanie, na którym przedstawiciele Rady oraz Parlamentu Europejskiego będą wspólnie dyskutowali o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. "Chcę, byśmy podczas tej debaty (...) dokonali oceny pakietu i zaproponowali kierunki dyskusji na przyszłość" - stwierdził Sawicki.

Minister zaproponował też w rozmowie z De Castro, by we wrześniu odbyło się spotkanie z szefami grup politycznych komisji rolnictwa PE, na którym przedstawi harmonogram prac nad Wspólną Polityką Rolną na przyszły rok.

Sawicki do zagadnień, nad którymi powinny toczyć się prace, zaliczył m.in.: reformę Wspólnej Polityki Rolnej, tzw. pakiet jakościowy (chodzi np. o określenie warunków kontroli produktów żywnościowych) oraz tzw. pakiet mleczny (ma rozstrzygnąć m.in. czy potrzebne w UE jest limitowanie produkcji mleka).

Wyjaśnił, że w zamyśle takich spotkań jest zacieśnienie współpracy pomiędzy Radą UE i PE, gdyż zgodnie z Traktatem Lizbońskim decyzje podejmują wspólnie te dwa gremia. Ich celem ma być wypracowanie najlepszych rozwiązań dla unijnej polityki rolnej.

Szef resortu rolnictwa zapytany, czy będzie poruszać sprawę stosowania w Unii organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO), odpowiedział, że chce podjąć taki temat. Skoro jednak są pewne obawy i w Polsce nie ma akceptacji dla uprawy roślin transgenicznych, to należy podjąć próbę zmiany europejskiego prawa - tłumaczył. Dodał, że tych spraw nie można jednak rozpatrywać w trybie pilnym, wymaga to dyskusji strony społecznej i świata nauki.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że przy okazji nieformalnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) (11-13 września we Wrocławiu) zaplanowano specjalne trójstronne spotkanie z De Castro oraz Ciolosem. "Będzie miało ono charakter nieoficjalny, prawdopodobnie odbędzie się 12 września wieczorem" - zaznaczył.

 

(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij