Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Stanowisko PFPŻ w sprawie kierunku zmian Dyrektywy 90/496/EWG.
W najbliższych miesiącach rozpoczną się prace Parlamentu Europejskiego zmierzające do nowelizacji Dyrektywy 90/496/EWG w sprawie oznaczania wartości odżywczej środków spożywczych.

Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności” z uwagą monitoruje wszelkie prace legislacyjne z tego zakresu. Stanowisko PFPŻ określające kluczowe dla przemysłu spożywczego elementy znakowania wartością odżywczą zostało wypracowane w czasie prac komisji problemowych PFPŻ.  Poniżej przedstawiamy najważniejsze postulaty:  

1. Stowarzyszenie PFPŻ uważa, że dotychczasowe rozwiązania w zakresie podawania informacji żywieniowej (wartości odżywczej) o produktach, zawarte w Dyrektywie 90/496/EWG, są w pełni wystarczające i nie ma konieczności wprowadzania obligatoryjnego znakowania wszystkich środków spożywczych informacją żywieniową. Wprowadzenie prawnego obowiązku podawania informacji żywieniowej na wszystkich produktach stwarzałoby dodatkowe problemy producentom żywności, szczególnie w przypadku opakowań wielojęzycznych oraz opakowań o małej powierzchni. Takie rozwiązanie spowodowałaby również obniżenie konkurencyjności tych przedsiębiorstw.

 2. Znakowanie wartością odżywczą powinno pozostać dobrowolne, z wyjątkiem sytuacji, gdy w przekazie kierowanym do konsumentów nt. danego produktu pojawi się oświadczenie żywieniowe dotyczące konkretnego składnika lub działania żywieniowego produktu.

 3. Stowarzyszenie PFPŻ popiera stosowanie dobrowolnych systemów znakowania wartością odżywczą wypracowywanych przez przemysł spożywczy w odpowiedzi na informacje uzyskiwane z rynku. Dają one możliwość szybkiego uwzględniania bieżących oczekiwań konsumentów co do zakresu podawanych informacji, podczas gdy długotrwałe procesy legislacyjne nie zapewniają takiej elastyczności działania.

 4. Stowarzyszenie PFPŻ popiera uwagi przekazane w 2006 r. przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do DG SANCO, odnoszące się do punktów 27-28 Dokumentu Dyskusyjnego DG SANCO Etykietowanie: konkurencyjność informowanie konsumentów i uproszczenie oraz udoskonalenie otoczenia prawnego UE, wskazujące m.in. na konieczność wcześniejszego rozważenia kilku kwestii istotnych zarówno dla przemysłu spożywczego jak i dla konsumentów zanim nałoży się na producentów dodatkowe koszty związane z obowiązkowym podawaniem informacji o wartości odżywczej. 

5. Stowarzyszenie PFPŻ uważa, że dobrowolna informacja żywieniowa podawana na opakowaniach produktów powinna obejmować makro składniki określone w art. 4 ust. 1 grupa 1 Dyrektywy 90/496/EWG (wartość energetyczna, białko, węglowodany i tłuszcz) lub składniki określone w art. 4 ust. 1 grupa 2 (wartość energetyczna, białko, węglowodany, cukry, tłuszcz, kwasy tłuszczowe nasycone, błonnik pokarmowy, sód). Ten zakres składników jest najbardziej zrozumiały dla konsumentów i stanowi podstawową informację o wartości odżywczej produktu. Informacja dotycząca zawartości witamin, składników mineralnych i/lub innych składników powinna być podawana naszym zdaniem tylko w przypadku zastosowania oświadczeń żywieniowych na ich temat.

6. Stowarzyszenie PFPŻ stoi na stanowisku, że informacja żywieniowa powinna być przedstawiana w przeliczeniu na 100 g lub 100 ml produktu, wraz z zapewnieniem możliwości dobrowolnego dodatkowego podawania tej informacji w przeliczeniu na porcję, jeśli produkt zawiera porcje. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni definiowaniu w przepisach prawnych miejsca umieszczania informacji żywieniowej na opakowaniu, jak również prawnego regulowania kwestii kolorów i wielkości czcionki.

 7. Stowarzyszenie PFPŻ jest przeciwne systemowi podawania obowiązkowych informacji o produktach w postaci znaków graficznych informujących o ogólnym profilu żywieniowym produktu – system taki jest dyskryminujący dla różnych kategorii żywności. Zbilansowana dieta powinna być różnorodna, składać się z rożnych produktów spożywczych, czego nie uwzględnia tego typu system sugerujący konsumentom ciągły wybór tych samych kategorii produktów. Uważamy, że wszelkie rozwiązania prawne nie powinny prowadzić do dyskryminacji pewnych grup żywności.  

 

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij