Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ministerstwo Finansów i UOKiK przypominają: Robisz zakupy, weź paragon!
Ministerstwo Finansów, wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczyna akcję, która ma na celu przypominanie o konieczności wystawiania oraz przechowywania paragonów.

Jak przypomina UOKiK, zwrot towaru, czy reklamacja usługi są możliwe tylko po okazaniu dowodu zakupu. Najprostszym jest paragon. Dowodem transakcji jest także faktura VAT, potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z konta, a nawet zeznania osób, które były świadkami zakupów.

Sprzedawca ma obowiązek przyjęcia reklamacji nawet wtedy, gdy nie zgadza się z naszymi żądaniami. Może jednak tego nie zrobić, gdy nie mamy dowodu zakupu, ponieważ wtedy trudno będzie udowodnić, że dany produkt kupiliśmy w konkretnym sklepie.

Najkrócej są przydatne paragony potwierdzające zakupy artykułów spożywczych. Na zgłoszenie wady sprzedawcy np. soku pomidorowego mamy trzy dni od otwarcia opakowania, podobnie jak w przypadku wszystkich towarów sprzedawanych na wagę.

Paragony potwierdzające zakup obuwia, ubrań, mebli, samochodów czy sprzętu RTV warto trzymać przez dwa lata, gdyż jest to czas, kiedy możemy złożyć reklamację w przypadku odkrycia wady produktu.

UOKiK informuje także, że oprócz prawa do reklamacji konsumenci mogą w wielu przypadkach skorzystać z gwarancji, która jednak jest dobrowolna - przedsiębiorca może udzielić gwarancji, ale nie musi. Gdy zdecydujemy się na taką formę dochodzenia roszczeń, producent ma również prawo wymagać od nas oprócz dołączenia wadliwego produktu, przedstawienia paragonu, karty gwarancyjnej wraz z pieczątką sklepu czy oryginalnego opakowania.

Źródło: www.portalspozywczy.pl

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij