Wyniki głosowania w komitecie ENVI Parlamentu Europejskiego dotyczącego poprawek do rezolucji nt. Zielonej Księgi "Promowanie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej: europejski wymiar zapobiegania nadwadze, otyłości i chorobom przewlekłym"W dniach 27-28 listopada w komitecie Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo Żywności Parlamentu Europejskiego odbyo się głosowanie w sprawie rezolucji dotyczącej Zielonej Księgi "Promowanie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej: europejski wymiar zapobiegania nadwadze, otyłości i chorobom przewlekłym"Parlament Europejski w projekcie rezolucji stwierdza, że otyłość dotyka coraz większej liczby osób, w związku z tym oczekuje zdecydowanych działań w celu walki z otyłością zarówno ze strony rządów, jak również przemysłu i organizacji pozarządowych. W pełni popiera uruchomienie w 2005 r. Platformy ds. Żywienia, Aktywności Fizycznej i Zdrowia. Wśród istotniejszych postulatów zawartych w projekcie rezolucji można wyróżnić:
-
Poparcie dla zbilansowanej i urozmaiconej diety.
-
Podkreślenie znaczenia podawania informacji nt. wartości odżywczej na frontach opakowań w zharmonizowanej formie.
-
Podkreślenie, że media (TV, radio, Internet) są niezwykle użytecznym narzędziem pedagogicznym w uczeniu zdrowego żywienia, za ich pomocą powinno udzielać się konsumentom praktycznych porad, jednak ostateczny wybór należy pozostawić konsumentom.
-
Docelowe dążenie do obowiązkowego podawania w formie zabawy informacji dla dzieci nt. zdrowia, podnoszących świadomość co do znaczenia sportu, spożywania owoców i warzyw dla utrzymania dobrego stanu zdrowia.
-
Potrzeba szybkiego przeglądu Dyrektywy 90/496/EEC dotyczącej umieszczania na produktach informacji o wartości odżywczej, co stanowi spełnienie zaleceń przemysłu i stowarzyszeń konsumenckich.
-
Podkreślenie, że promocja zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej powinna stać się priorytetem nie tylko DG SANCO lecz również innych dyrekcji generalnych i Komisji Parlamentu Europejskiego, wdrażających polityki i programy wspólnotowe mające wpływ na zdrowe żywienie.
-
Wskazanie na celowość promocji zdrowego trybu życia dzieci i młodzieży w kolejnym programie działań wspólnotowych w latach 2007-2013.
-
Wezwanie do wykorzystywania funduszy strukturalnych do inwestowania w infrastrukturę ułatwiającą aktywność fizyczną.
Stowarzyszenie Polska Federacja Producentów Żywności brało udział w konsultacjach dotyczących projektu rezolucji, a wyniki poniedziałkowego głosowania są częściowo zbieżne z postulatami PFPŻ. Spośród 6 poprawek, których przyjęcie postulowaliśmy, przyjęto cztery, ponadto odrzucono 12 spośród 20 poprawek.
pełna lista aktualności
|