Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Urzędowa kontrola i nadzór w przemyśle spożywczym
Kolejna konferencja zorganizowana przez Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców poświęcona była urzędowej kontroli oraz nadzorowi w przemyśle spożywczym. Tym razem została zorganizowana wspólnie z kancelarią prawniczą SALANS.

Otwarcia konferencji dokonał Andrzej Gantner - dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców.

P1000658zmniejsz

 

Konferencja odbyła się 14 kwietnia br. w salach konferencyjnych hotelu Marriott w Warszawie.

Jako pierwszy wystąpił mecenas Marcin Tomasik z kancelarii SALANS, który omówił kwestie prawne związane z kompetencjami organów kontroli i nadzoru działającymi w Polsce.

 

P1000667zmniejsz

  Marcin Tomasik adwokat, kancelaria SALANS.

 

Szczegółowo przedstawił uprawnienia nadzorcze Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Inspekcji Handlowej oraz Inspekcji Weterynaryjnej, które zostały uregulowane w obowiązujących przepisach.

 

Interesującą prezentację omawiającą transport samochodowy,  jako element logistyki podlegający szczególnej uwadze inspektorów, przedstawił Andrzej Żurek, dyrektor Sprzedaży Samochodów Dostawczych, w spółce Mercedes - Benz Warszawa.

P1000697zmniej

 Andrzej Żurek Dyrektor Sprzedaży Samochodów Dostawczych Mercedes-Benz Warszawa Sp. z o.o.

 

Wszyscy uczestnicy związani z transportem produktów żywnościowych zobowiązani są dołożyć wszelkich starań, ażeby dotarły one do odbiorcy w stanie, co najmniej niepogorszonym, tzn. ażeby zachowały swą przydatność oraz walory smakowe i zapachowe. Przepisem regulującym w sposób szczegółowy ten etap procesu logistycznego jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z grudnia 2002 r. dotyczące wymagań sanitarnych odnoszących się do środków transportu żywności, substancji pomagających w przetwarzaniu, dozwolonych substancji dodatkowych i innych składników żywności.

Szeroką ofertę samochodów dostawczych dla średnich i dużych firm proponuje firma Mercedes - Benz Polska. Firma oferuje różne formy finansowania pojazdów użytkowych: leasing operacyjny, wynajem krótko- lub długoterminowy oraz Lease&Go, czyli leasing operacyjny z opcją wykupu pojazdu przez sprzedającego za gwarantowana cenę.

 

 Prawa i obowiązki kontrolowanego podczas urzędowych kontroli żywności omówili prawnicy z kancelarii SALANS - Tomasz Jaworski oraz Michał Jabłoński.

P1000716zmmniej

  Od lewj Andrzej Żurek (Mareceds-Benz Warszawa),  Tomasz Jaworski (kancelaria SALANS), Michał Jabłoński (kancelaria SALANAS).

 

Szczegółowo przedstawili modelowy przebieg inspekcji, prawo do kwestionowania poszczególnych czynności i nakazów inspektora w toku trwania inspekcji, obowiązki przedstawiania danych, znaczenie protokołu inspekcji i możliwości kształtowania jego treści oraz wybrane zagadnienia charakterystyczne dla poszczególnych rodzajów inspekcji.

 

Ponadto wyjaśnili zebranym różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami sankcji i nakazów stosowanymi przez urzędowe organy kontroli, posługując się przy tym konkretnymi przykładami oraz zapisami zaczerpniętymi z obowiązujących ustaw i innych przepisów.

Sankcje i nakazy dzielą się na te, których celem jest ochrona konsumenta przed skutkami styczności z produktem i te o charakterze represyjnym. Jednym z punktów wystąpienia był temat problemu wykonalności decyzji, z którym często firmy mają duże problemy. Dodatkowo zostały przedstawione kwestie dotyczące kosztów postępowania administracyjnego i kosztów postępowania sądowo- administracyjnego, spoczywających na przedsiębiorcach i osobach fizycznych.

 

Magdalena Kołak z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: omówiła zasady przyznawania znaku Poznaj Dobrą Żywność”. Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z historią działalności programu, jego celami, zasadami funkcjonowania oraz korzyściami wynikającymi z uczestnictwa w nim.

Ostatnią z prezentacji, dotyczącą sankcji karnych przedstawił Marcina Tomasika z kancelarii SALANS. W trakcie swojego wystąpienia przedstawił rodzaje czynów mogących wiązać się z odpowiedzialnością osób fizycznych (wykroczenia, przestępstwa) oraz quasi karną odpowiedzialnością firm (odpowiedzialność podmiotu zbiorowego za czyny zabronione pod groźbą kary). Przedstawił również podstawowe zasady postępowania karnego, w sprawie wykroczeń oraz w sprawie odpowiedzialności podmiotu zbiorowego.

W swoim wystąpieniu mecenas podkreślił jak ważne znaczenie mają ustalenia inspekcji dla dalszych postępowań karnych. Kończąc swoje wystąpienie wymienił metody obrony i ograniczania ryzyka osobistej odpowiedzialności zasypując uczestników licznymi przykładami.

 

Konferencja zorganizowana została przez Polska Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców oraz kancelarię prawniczą SALANS. 

 

Partnerzy strategiczny PFPŻ ZP:

 

  • Bank BGŻ
  • CHEP  Polska Sp. z o. o.
  • DNV Business Assurance Poland Sp. z o. o.
  • MAKRO Cash and Carry Polska S.A.
  • Mercedes- Benz Polska Sp. z o.o.
  • Mercedes - Benz Warszawa Sp. z o. o.

          
Partnerzy PFPŻ ZP:

 

  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Accelerated Learning Systems Polska Sp. z o. o.

 

 

  P1000704zmniejsz

 Rozmowy w kuluarach.

 

P1000713zmniejsz

  Rozmowy w kuluarach.

P1000725zmniejsz
  Rozmowy w kuluarach.

P1000724zmnijsz
  Rozmowy w kuluarach.

 

P1000702zmniejsz

  Rozmowy w kuluarach.

 

P1000687zmniejsz
 Stoisko Mercedes Benz- Warszawa Sp. z o.o. - Partner Strategiczny PFPŻ ZP.

P1000712zmniesjz
 Stoisko kancelarii prawniczej SALANS - współorganizator konferencji.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij