Żywność, żywienie i bezpieczeństwo konsumenta wiodącymi tematami Kongresu Konfederacji Przemysłu Żywności i Napojów UE (CIAA) – 26 i 27 październik 2006 r. w Brukseli.Kongres stanowił niepowtarzalną okazję zapoznania się z najnowszymi strategiami dotyczącymi zdrowia i ochrony konsumentów na świecie i UE ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa żywności i zagadnień związanych z implementacją strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Prelegentami byli zarówno wysokiej rangi urzędnicy Unii Europejskiej (w tym Komisarz ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów), jak i instytucji zajmujących się tematyką żywności i zdrowia ( w tym Dyrektor WHO na Europę).
Wykład otwierający Kongres wygłosił prof. Andrzej Babuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i koordynator Polskiej Platformy Technologicznej.Otwarcia kongresu dokonał Jean Martin – prezes Konfederacji Przemysłu Żywności i Napojów UE oraz reprezentant Polski, prof. Andrzej Babuchowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. (treść prezentacji dostępna tutaj). W obu wystąpieniach podkreślono konieczność ścisłej współpracy pomiędzy przemysłem a światem nauki, organizacjami konsumenckimi, politykami i administracją oraz mediami na rzecz wypracowania jak najefektywniejszych rozwiązań w zakresie zapobiegania rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Profesor Babuchowski podkreślił wagę platform technologicznych jako instrumentu do wspierania rozwoju przemysłu żywnościowego w kierunku nowoczesnej żywności, która pozwoli wyjść naprzeciw coraz większym prozdrowotnym wymaganiom konsumentów.
Prof. Andrzej Babuchowski w trakcie wystąpienia
Kongres zgromadził blisko 400 przedstawicieli przemysłu żywnościowego, instytucji publicznych, organizacji konsumenckich i reprezentantów świata nauki z całego świata. Polską Federację Producentów Żywności reprezentowali: prezes zarządu – Małgorzata Skonieczna, wiceprezes Małgorzata Faraś, skarbnik – Iwona Jacaszek, a także przewodniczący komisji legislacyjnej Franciszek Cierach i przewodnicząca komisji ekonomicznej Jolanta Samosiuk oraz Andrzej Gantner dyrektor generalny PFPŻ. Na zaproszenie PFPŻ w kongresie uczestniczyli przedstawiciele Głównej Inspekcji Sanitarnej (Maria Suchowiak, dyrektor Departamentu Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku i Elżbieta Łata, dyrektor Departamentu Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej) oraz Instytutu Żywności i Żywienia (dr Iwona Traczyk, z-ca dyrektora ds. naukowych IŻŻ).
W pierwszym dniu Kongresu odbyły się trzy równoległe sesje – „Food & Health”, „Food Safety” oraz „Food & Consumer”. W czasie sesji poruszono kwestie związane z globalną strategią WHO dotyczącą diety, aktywności fizycznej i zdrowia, w tym szczególnie wpływu jej implementacji na poziomie europejskim na funkcjonowanie przedsiębiorstw sektora żywnościowego oraz roli jaką przemysł i jego organizacje powinny odegrać w tym procesie. W czasie komplementarnej sesji pt. "Food and Consumer" omówiono praktyczne przykłady implementacji strategii WHO miedzy innymi w zakresie znakowania produktów i edukacji konsumenckiej. Podczas trzeciej sesji dotyczącej bezpieczeństwa żywności uczestnicy dyskutowali nad funkcjonowaniem europejskiego sytemu bezpieczeństwa żywności miedzy innymi w kontekście ostatnich zagrożeń związanych z akrylamidem.
Pełen program sesji "Food & Health" wraz z wystąpieniami mówców tutaj.
Markos Kyprianou (Komisarz ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów) wygłosił przemówienie podczas uroczystej kolacji, która miała miejsce na zakończenie pierwszego dnia Kongresu. Komisarz wyraził w nim zadowolenie z aktywności przemysłu żywnościowego we wdrażaniu strategii WHO oraz z udziału organizacji przemysłu w pracach europejskiej platformy dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Komisarz Kyprianu z zadowoleniem przyjął tworzenie przez przemysł systemów samoregulacji w zakresie znakowania żywności i marketingu (pełny tekst wystąpienia dostępny tutaj).
wystąpienie Markosa Kyprianou - Komisarza ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów
Drugi dzień Kongresu poświęcony został na podsumowanie efektów dyskusji jak miała miejsce w czasie sesji tematycznych. Głos zabrali m.in. Frederique Ries (Poseł do Parlamentu Europejskiego, Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności ENVI), dyrektor Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA – Catherine Geslain-Laneelle oraz dyrektor generalny europejskiego stowarzyszenia konsumentów BEUC – Jim Murray.
Na stronie: http://www.ciaacongress.be/download.html można pobrać wszystkie teksty wystąpień.
pełna lista aktualności
|