Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny pasz zbliżają się do rekordowych poziomów
W styczniu bieżącego roku nastąpiło duże przyśpieszenie wzrostów cen pasz przemysłowych. Wzrost cen kilku rodzajów pasz był najszybszy odkąd w czerwcu ubiegłego roku zaczęły one drożeć. Z opublikowanych w ubiegłym tygodniu danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w styczniu najpopularniejsze pełnoporcjowe mieszanki paszowe drożały o 2-11 proc. - informuje PAP.

Styczeń był już ósmym z rzędu miesiącem wzrostów cen pasz. Od maja mieszanki paszowe podrożały o 11-35 proc. W okresie tym szczególnie szybko drożała mieszanka pełnoporcjowa grower/finisher dla trzody chlewnej. Podczas gdy w maju za tonę tej paszy rolnicy musieli zapłacić przeciętnie 759 PLN, to w styczniu już 1027 PLN, czyli o 35 proc. więcej.

Ceny pasz przemysłowych są już bardzo wysokie. W przypadku paszy pełnoporcjowej grower/finisher dla indyków są już wyższe niż w szczytowym momencie podczas poprzedniego wzrostu w kwietniu 2008 roku. Wówczas za tonę tej paszy trzeba było zapłacić 1346 PLN, w styczniu tego roku przeciętnie 1358 PLN. Wyjątkowo szybki wzrost cen pasz dla indyków może wynikać ze stosunkowo dobrej sytuacji na tym rynku - ceny skupu indyków są obecnie wysokie.

W przypadku mieszanki grower/finisher dla kurcząt brojlerów cena w szczycie poprzedniego cyklu podwyżek wynosiła 1304 PLN/t, w ubiegłym miesiącu zaś 1276 PLN/t, czyli już tylko o 2 proc. mniej. Pasza grower/finisher dla trzody chlewnej była w styczniu o 5 proc. tańsza, a pasza prestarter/starter o 6 proc. tańsza, niż w szczytowym momencie w 2008 roku.

W związku z dużą zmiennością panującą na światowych rynkach zbóż i roślin oleistych, trudno obecnie o wiarygodną prognozę cen pasz przemysłowych w perspektywie kilku miesięcy. Jednak w pierwszym kwartale bieżącego roku z dużym prawdopodobieństwem można oczekiwać dalszych podwyżek. W stosunku do sytuacji sprzed kilku tygodni, wzrosła jednak szansa na powstrzymanie podwyżek w horyzoncie drugiego kwartału.

W ostatnich tygodniach ceny śruty sojowej na giełdzie w Chicago zaczęły tanieć. Dla przykładu tona śruty w kontrakcie z dostawą w marcu 2011 r. w połowie stycznia kosztowała około 380-390 USD, a w ostatnich dniach lutego spadła nawet poniżej 360 USD, nadal jednak jest to więcej niż w pierwszej połowie grudnia ubiegłego roku.

Krajowe komponenty zbożowe pasz w ostatnich tygodniach nadal drożały. Według danych MRiRW na początku stycznia średnia cena pszenicy paszowej przekroczyła 900 PLN/t, podobnie jak w marcu i kwietniu 2008 roku. Cena jęczmienia paszowego przekroczyła z kolei próg 800 PLN/tonę. W rezultacie pierwszych trzech tygodniach lutego pszenica była o 7 proc., a jęczmień o 4 proc. droższy niż w pierwszych trzech tygodniach stycznia. Pewną nadzieję może budzić niewielki spadek ceny w trzecim tygodniu lutego, trudno jednak wyrokować czy spadek ten sygnalizuje już jakiś trwalszy trend czy jeszcze nie.

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij