Rosja rozgrywa na rynku zbóżW ubiegłym tygodniu rynkiem silnie wstrząsnęła informacja o wprowadzeniu czasowego zakazu eksportu zbóż z Rosji w terminie od 15 sierpnia do 31 grudnia 2010 roku. W reakcji na tę informację notowania kontraktów terminowych na dostawę pszenicy w ubiegły czwartek 5 sierpnia wzrosły do najwyższych od dwóch lat poziomów. Jednakże już w piątek nastąpiła korekta notowań cen pszenicy i innych zbóż.Obecnie rynki terminowe pozostają rozchwiane, co szczególnie wyraźnie widać na giełdach amerykańskich. Część inwestorów widząc, iż dane odnośnie popytu eksportowego na zboże amerykańskie nie odzwierciedlają gwałtownych wzrostów cen, wycofało się z kontraktów na dostawę zboża obawiając się ewentualnych spadków. Oczekujemy, iż pod koniec sierpnia lub na początku września zaczną się pojawiać pierwsze twarde dane odnośnie tegorocznej produkcji zbóż w UE, krajach basenu Morza Czarnego (głównie w Rosji) oraz Ameryce Północnej, które uspokoją nastroje na rynku.
Jednakże utrzymanie decyzji Rosji oznacza zmianę równowagi na rynku światowym i będzie nadal stanowić czynnik działający w kierunku utrzymania relatywnie wysokich cen zbóż niezależnie od ostatecznego bilansu popytu i podaży w skali globalnej. Jednakże decyzja rządu rosyjskiego będzie miała odmienną siłę oddziaływania na kształtowanie się cen zbóż w różnych regionach świata.
Po stronie importerów należy szczególnie zwrócić uwagę na trzy kraje: Egipt, Turcję oraz Syrię. Egipt, będący największym importerem zboża na świecie, w ubiegłym sezonie 2009/2010 odpowiadał za jedną trzecią rosyjskiego eksportu zbóż. O rynki północnej Afryki Rosja konkurowała głównie z krajami Unii Europejskiej, przede wszystkim z Francją. Zamknięcie granicy rosyjskiej dla eksportu zbóż oznacza szansę dla producentów unijnych. Jeszcze w sierpniu Egipt zapowiedział zakupy 60 tys. ton ziarna. Również Syria, która w ubiegłym sezonie sprowadziła ponad 1 mln t zbóż z Rosji, będzie poszukiwać ziarna w UE.
Z drugiej strony Turcja, która w ubiegłym sezonie była drugim po Egipcie największym importerem zboża z Rosji (13% rosyjskiego eksportu) prawdopodobnie w bieżącym sezonie 2010/2011 będzie zgłaszać znaczenie mniejsze zapotrzebowanie na ziarno w związku z oczekiwanymi relatywnie dobrymi zbiorami.
(Źródło: BGŻ)
pełna lista aktualności
|