Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Podsumowanie stanu prac nad Zieloną Księgą w sprawie diety i aktywności fizycznej


Po udostępnieniu Zielonej Księgi do publicznych konsultacji, Komitet ENVI Parlamentu Europejskiego określił obszary ich zdaniem najważniejsze.
Uznano, iż spośród kwestii poruszonych w Zielonej Księdze należało się skoncentrować na:
 - akcjach mających na celu promocję aktywności fizycznej;
 - najlepszych praktykach podejmowanych w krajach i regionach możliwych do wprowadzenia na poziomie europejskim;
 - reklamie i marketingu skierowanych do dzieci;
 - wartości dodanej działań podejmowanych na poziomie Unii Europejskiej. 

Czworo ekspertów Komitetu ENVI (Dr. Berthold Koletzko, Christine Guittard, Kristina Sjölin and Dr. György Birm) opracowało swoje raporty w zakresie w/w zagadnień. Raporty te zostały przedstawione na spotkaniu Parlamentu Europejskiego w dniu 20.06.br., o czym biuro informowało Państwa na bieżąco.

Na podstawie raportów ekspertów oraz dyskusji, która nastąpiła po spotkaniu, poseł sprawozdawca - Frédérique Ries (poseł grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy ALDE, Belgia) przygotowała projekt raportu, który była tematem dyskusji w Komitecie ENVI w dniu wczorajszym.

Raport F. Ries charakteryzuje się bardzo racjonalnym i zrównoważonym podejściem do tematu.
P. Poseł zauważa dobrą wolę przemysłu żywnościowego i pochwala akcje przez niego podejmowane.
Co istotne, w raporcie zwraca uwagę na konieczność kładzenia większego niż dotychczas nacisku na propagowanie aktywności fizycznej i podejmowanie akcji mających na celu uświadomienie istoty prowadzenia zdrowego, zrównoważonego stylu życia. Podkreśla, że żywność i dieta nie mogą być jedynymi czynnikami branymi pod uwagę. 
F. Ries postuluje jednak wprowadzenie restrykcji na rynku reklamy i w marketingu skierowanym do dzieci, jednak dostrzega również rolę rodziców i jest dla niej oczywisty fakt ponoszenia przez nich odpowiedzialności.
W dalszej części raportu p. poseł wyraża swoje pełne poparcie dla działalności Platformy, wzywa także do przeprowadzania dalszych badań oraz do zawiązania ściślejszej współpracy pomiędzy organami administracji odpowiedzialnymi za politykę rolną i politykę zdrowotną.
W opinii poseł sprawozdawcy większe efekty przyniesie pozytywne nastawienie, niż polityka zakazów – i tak np. F. Ries jest zdecydowanie przeciwna rozwiązaniom ekonomicznym w odniesieniu do produktów wysokotłuszczowych (tzw. „fat tax”), natomiast popiera pozytywne przekazy mające na celu zachęcanie do większego spożycia owoców i warzyw. 

Głosowanie w komitecie ENVI nad projektem raportu zaplanowane jest na 21 listopada, a przyjęcie na spotkaniu plenarnym w grudniu br. lub styczniu 2007. w trakcie prac nad raportem Komitet ENVI odbędzie spotkanie z Dyrektorem generalnym DG SANCO Robertem Madelinem.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij